piatok 30. januára 2009

Most High Top 12 - Teacha Dee

1/ Ako by si popísal svoju hudbu ľuďom? 


Som spevák reggae s mixtúrou hardcore dancehallu. Tento štýl sa nazýva "singjay". Na moju hudbu sa pozerám z dlhodobého hľadiska, takže nespievam kúsky, ktoré nemajú naozajstný význam. 

2/ Ako sa začala tvoja hudobná kariéra? 

Začal som nahrávať profesionálne znejúcu hudbu po promóciách z pedagogickej vysokej v roku 1999, ale predtým som spieval počas strednej školy, väčšina ma poznala pod menom "Demus", odtiaľ pochádza to "Dee" v mene "Teacha Dee". 

3/ Čo je pre teba najdôležitejšie v živote? 

Moja rodina je najdôležitejšia. Sú to jediní ľudia okolo mňa, ktorý mi vždy pomôžu, nech to stojí čo to stojí. Po nich prichádza na radu moja hudba. 

4/ Ako by si definoval slovo "úspech"? 

Úspech , to je dosiahnutie cieľov, ktoré si stanovíte, aj keď to môžu byť maličkosti pre ostatných. Musíte mať isté krátkodobé ciele aby ste mohli uskutočni aj tie dlhodobé. 

5/ Pamätáš sa na svoju prvú skladbu? 

Moja prvá pieseň, ktorú som profesionálne nahral je "Life Goes On" pre Pow Pow Movement, soundsystém z Nemecka na riddim "First Sight" - vtedy uviedli moje celé meno "Damian Warren" ako umelecké meno. Pred tou skladbou som mal jednu nazvanú "JAMAICA", ktorá mi priniesla vystúpenie na národnej úrovni na talentovej show zvanej "Rising Stars" v roku 2001, ale napísal som ju ešte na strednej škole. "JAMAICA" bola moja prvá populárna skladba. 

6/ Kedy si prvý krát vystupoval pred živým publikom? 

Prvý krát čo si spomínam som spieval pred veľkým publikom na základnej škole. Vystupoval som naživo v škole, ale neočakával som, že ten koncert bude taký veľký, bolo tam veľa rodičov a učiteľov. Čo sa týka profesionálnej línie koncertov, moja prvá show bola "GT'S EXTRAVAGANZA" v roku 2002, to je veľká show ktorá je každoročne držaná v Saint Elizabeth, to je okres v juhozápadnej časti Jamajky. 

7/ Píšeš si svoje vlastné piesne? 

Píšem si väčšinu textov, no spieval som aj rôzne skladby od rôznych autorov. Keď začínam s textom, najprv začnem od myšlienky a potom od jednotlivých bodov. Vybral by som si tému o ktorej chcem spievať, väčšinou to sú veci z života, mojich skúseností alebo od ľudí z okolia. Keď už mám vybratú tému, riešim si z nej osnovu - poskladám slová tak, aby zneli chytľavo keď ich melodicky zaspievam. Potom si to celé premietnem do veršov. V dnešnej dobe všetko nahrávam na digitálny záznamník, už žiadne perá a papier. Pri nahrávke si môžem pamätať aj melódiu, keby tá pieseň vyžadovala svojský riddim. Niekedy pri nahrávaní ostrej veci pozmením intro a doplním niektoré jemné detaily, po prípade vymením slová, ale to je asi tak všetko. Verše sa vždy týkajú danej osnovy, takže pieseň prerozpráva celý príbeh. 

8/ Kto ťa najviac hudobne ovplyvnil? 

Ini Kamoze, Sizzla, Bob Marley a Peter Tosh. Snažím sa, aby moja hudba bola natoľko zmysluplná a vplyvná ako je Marleyho hudba, výbušnej nálady ako mal Peter Tosh a húpajúcej melódie ako má Ini Kamoze a Sizzla. Skúste si tento mix predstaviť, ak sa vám nechce nad ničím fantazírovať, tak si vypočuje niektoré moje skladby. 

9/ Aký druh vystupovania máš za sebou? 

Vystupoval som na rôznych akciách, na mojich akciách s živou kapelou. Najväčšia je asi CUREFEST, ktorá bola držaná v roku 2007. Robím veľa akcií charitatívnej pomoci v rámci Jamajky pre pomoc liečby AIDS, pre rôzne školské rady a akcie pre ústav Pamätí národa (ten jamajský, samozrejme). 

10/ Kto sa stará o tvoje obchodné aktivity? 

Mám na to svoj label nazvaný "Tenfloor Records" ktorý sa stará o moje rezervácie a promočné akcie. Tak isto som súčasť hudobnej skupiny nazvanej "Master J Productions". Oba tieto spôsoby sú dostačujúce, pretože sa spoločne stretávajú v jednom manažmente. 

11/ Aký je posledný projekt, na ktorom si pracoval? 

Momentálne som v štúdiu (Tenfloor Studios), pracujem na mojom debutovom albume. Už mám radu skladieb hotovú a stále makám na dokončení ďalších. Pracujem na viacerých projektoch, najmä single, ktoré robievam pre rôznych producentov, čiže dátum vydania je v ich rukách - posledný dokončený je "Blaming Game" pre Master J Productions - táto pecka momentálne trhá vlny vzdušného priestoru na Jamajke a je možné ju stiahnuť od rôznych obľúbených poskytovateľov MP3. 

12/ Čo si myslíš o súčasnej hudobnej scéne?Súčasnú hudobnú scénu pokladám za veľmi zaujímavú a mimoriadne rôznorodú - je nemožné ju popísať v jednej vete. Je oveľa globálnejšia, hlasy zabávačov vo veľa rôznych jazykoch v 80tych rokoch chýbali. Chválim zabávačov, ktorí nie sú z Jamajky no pritom si osvojili našu hudbu v takom dôstojnom spôsobe a chcem povzbudiť Jamajčanov aby sa vracali späť ku koreňom. Hudba je teraz skôr o materiálnych veciach a zločine, ale verím, že ako bude život plynúť, bude to lepšie. Autor: Kubjak

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára