utorok 3. februára 2009

Most High Top 12 - Jahmali

1/ Ako by si popísal svoju hudbu ľuďom? 


Svoju hudbu by som popísal ako ústrojnú, no pritom svedomite intímnu. Myslím, že moja hudba sa prihovára humanite v zmysle toho, že poukazuje na problémy a hovorí pritom ľudom do mysle vo forme náučno-zábavnej, je tu preto, aby prerozprávala príbehy a vydráždila v ľuďoch naozajstný záujem. Tak isto si myslím, že je treba, aby som v hudbe preskúmal rôzne melódie a priniesol pocit, ktorý premostí spojenie mojich fanúšikov a nových poslucháčov, ktorý prichádzajú spoza hraníc. 

2/ Ako sa začala tvoja hudobná kariéra? 

Moja hudobná kariéra sa začala v neskorých 80-tych rokoch na výšinách revolúcie dancehallu. Nahrával som prvé skladby v "King Jammys Records" a neskôr som sa presunul k "Exterminator Label". Odtiaľ som odišiel k "Penthouse Records", kde som nahral prvý veľký hit v polovici 90-tych rokov, "El-Shaddai". 

3/ Čo je pre teba najdôležitejšie v živote? 

Najdôležitejšia vec v mojom živote je moja rodina a naozajstné priateľstvá. Vieme veľmi dobre, že dieťa vychováva celá ulica, ale na umytie jednej ruky potrebuješ druhú - niekedy v živote nemáme inej sily ako tej, ktorú nám dajú naozaj starostliví priatelia a členovia rodiny. 

4/ Ako by si definoval slovo "úspech"? 

Mám taky pocit, že svet trpí nepochopením toho, čo v skutočnosti úspech znamená. Kedysi v mojej kariére som si uvedomil spôsob, ktorým ma videli prichádzajúci noví umelci - ako niekoho, koho majú napodobňovať, aby boli úspešní, bol som odradený faktom, že viacerí z nich videli úspech ako možnosť mať isté hmatateľné veci, naproti tomu, že by mali istý pocit spokojnosti so samým sebou. Pre mňa slovo úspech znamená vydávať veci zvnútra von a nie tým opačným smerom. 

5/ Pamätáš sa na svoju prvú skladbu? 

Nemôžem povedať, že sa na ňu pamätám. Ale myslím, takmer určite že to bola pieseň o láske, ktorú som napísal pre nejaké dievča. 

6/ Kedy si prvý krát vystupoval pred živým publikom? 

Vždy som mal isté publikum, na ktorom som sa učil brúsiť moje umenie, najmä to, že som bol vedúci spevák v zbore v kostole mojich rodičov, ale okrem toho, myslím, že prvý krát som vystupoval počas strednej školy. Moji spolužiaci ma celkom presvedčene oslovovali "Junior T" keďže moje priezvisko je Thomas, no nielen kvôli tomu, vlastne vtedy strašne letel Coco Tea, veľmi radi ma povzbudzovali, aby som zaspieval niektorú z jeho piesní. To sa celé vystupňovalo až ľudia začali požadovať, aby som spieval na školských zábavách a koncertoch, kde som spieval hlavne známe hity - cover verzie rôznych umelcov, hlavne z Ameriky. 

7/ Píšeš si svoje vlastné piesne? 

Áno, píšem. Skladanie textov mi príde jednoduchšie teraz, než na začiatku. Aby som mohol napísať skladbu, musím mať na zreteli dva dôležité komponenty: melódie a to, čo vlastne chcem povedať. Neraz sa stáva, že jeden komponent predbehne druhý. Po tretie, textár musí nájsť tú správnu vibráciu k interpretovi a naladiť text tak, aby skrz na skrz sedel k skladbe. Niekedy sa ťažšie píše, pretože potrebujete nájsť tú konkrétnu vec alebo tú vibráciu, niekedy je to iba maličkosť, no týka sa okolností tej danej témy, o ktorej píšete. Toto vyžaduje viac vnímavosti a chápavosti, niekedy aj veľa času, krátku prestávku alebo prechádzku. Koniec koncov - písanie textov, to nie je len suché hádzanie lístia - textár si musí udržať záujem poslucháčov a zostať vždy verne naladený. 

8/ Kto ťa najviac hudobne ovplyvnil? 

Najviac hudobného vplyvu prichádza od širokej škály umelcov a hudobníkov z celého spektra hudobných žánrov. Milujem reggae , to je jednoznačné a voľba tak zrejmá, tak neuniknuteľná ako je narodenie dieťaťa matke. Bol som ovplyvnený jemným speváckym štýlom Bunnyho Wailera, Beresa Hammonda, Baringtona Levyho, Dennisa Browna a Coco Tea-ho tak, ako som bol ovplyvnený ostrými hranami a výrečnými vokálmi jedincov ako sú Peter Tosh, Joseph Hill, The Mighty Diamonds a ďalšími velikánmi doby, keď hudbu robili skupiny ako sú The Gladiators a iní. Vždy keď sa ma pýtajú túto otázku, mám na pamäti to, že tento zoznam môže ísť do nekonečna, pretože som ako spevák vyrastal v čase, keď speváci boli viac oceňovaní za to, že znejú ako niekto, než za to, že majú svoj vlastný originálny štýl. Ako mladému spevákovi sa mi dostalo veľa pesimizmu zo strany hudobného priemyslu. Teraz som rád, že môžem povedať, že som oceňoval spevácke umenie ľudí z tej éry, ktorí ma vskutku ovplyvnili a pomohli mi vytvoriť môj vlastný spevácky výklenok, taký, ktorý je teraz považovaný za svojský, s originálnym zvukom a štýlom. Taktiež by som rád dodal, že toto bola takmer neprekonateľná a veľmi húževnatá práca, keď som zdokonaľoval moje remeslo na veľa rôznych akciách, ktorých som sa zúčastnil, aby som spieval. Počas tej doby som bol ovplyvnený dancehall-ovými spevákmi ako je Admirat Tibet, Pinchers a iný, velebil som ich pre ich originalitu, niekedy sa mi však naozaj nepáčil niektorích spôsob spevu. Ale v tých dňoch ľudia vyžadovali od speváka, aby spieval piesne, ktoré už poznajú. Vďaka však za to, že ja som sa vyfarbil lepšie v tomto.


9/ Aký druh vystupovania máš za sebou? 


Bol som obdarený možnosťou dostať viaceré skúsenosti s vystupovaním naživo popri umelcoch ako Buju Banton, s ktorým som bol na turné opakovane počas vyše ako dva a pol roka v neskorých 90-tych rokoch ako predskokan. Cestoval som krížom cez celý Karibik, Spojené štáty Americké a po Európe, aj keď náhodne, za posledných pár rokov s početnými vrstovníkmi, vrátane ľudí ako Sizzla Kalonji, Anthony B, The Congos, The Mighty Diamonds, Warrior King a mnoho iními. 

10/ Kto sa stará o tvoje obchodné aktivity? 

Práve teraz obchodná časť mojej kariéry podstupuje viaceré zmeny a prejednávania, takže žiaľ nie som schopný plne podať informácie dokým sa celá záležitosť neurovná. 

11/ Aký je posledný projekt, na ktorom si pracoval? 

Môj najaktuálnejší projekt vyjde von v blízkom čase, asi v marci alebo apríli. Zatiaľ sme ho pomenovali "One More step" (o jeden krok viac), aj keď názov sa ešte bude meniť. Už sme vydali tri single a tri videoklipy z tohto projektu. Tento projekt pre mňa veľa znamená - asi preto, že fanúšikovia po celom svete doslova kričali aby dostali projekt takého rozmeru - rozhodne sa ich nechystáme sklamať. Celému svetu by som chcel odkázať: "Dávajte si pozor - už je to nejaký čas". Spevák Little John by povedal: "We come back wid Blood inna wi eye"(Prichádzame späť s krvou v očiach.) 

12/ Čo si myslíš o súčasnej hudobnej scéne? 

Takže, takže, takže... Som, alebo bol som nespokojný s veľa vecami po celú dekádu. Stačilo by povedať, že vo Vašom magazíne asi nebude dosť miesta alebo stránok aby ste mi dovolili pustiť sa do toho od začiatku. Zviera mi srdce keď viem že veľa schopních a obdareních v tomto našom "Hudobnom priemysle" je nespokojních, ale sú príliš ostýchaví aby to dali najavo alebo s tým skúsili niečo urobiť - pretože boli naučení tomu, že koláč z ktorého sa ukrajuje je taký malý, že sa naozaj musia jeden s druhým kvôli odrobinkám ktoré nachádzajú pod stolom... Keď to celé prichádza od ľudí o ktorých si myslíme, že vedia o čo sa jedná alebo ich chceme považovať za avantgardu v hudbe. Pamätám sa ako jeden "Reducer" mi silno tvrdil, že "Hudba naživo je mŕtva." Zhrozil som sa pri myšlienke, že títo ľudia sú tí istí, ktorí sú zodpovední za prechod nášho hudobného priemyslu do 21. storočia a ďalej. Tým pádom nie som vôbec prekvapený, keď sa obzriem za súčasnou scénou. Ako som už spomínal, títo ľudia na scéne práve teraz iba pridávajú k tomu klamstvu, významu slova úspech, ktorým klamú ľudí všeobecne. Je naozaj nešťastné, že mladí ľudia dnes vôbec nevedia čo to znamená byť uvedomelý. Ale hudba vždy bude cesta. JAH povedal, že všetky Jeho pramene sú v Spevákoch a hráčoch na nástroje... Bob Marley povedal "Wi nuh kno how wi an dem aggo work it out" (Nevieme, ako to my s nimi celé zvládneme)… a Ja hovorím "Annuh everything a child wants yu give it". (Nie predsa všetko, čo si dieťa vypýta aj dostane). 


Autor: Kubjak

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára